Webska Kaśka

Od czego zależy cena strony internetowej?

Cena końcowa tworzenia strony internetowej zależy od wielu czynników, które ją determinują. Czasami jest to ograniczony budżet klienta ale zazwyczaj jej uzasadnienie znajduje się w briefie projektowym. Wyszczególniając w nim wszelkie funkcjonalności i mechanizmy działania, treści, grafiki, czy kwestie techniczne, marketingowe, uwidocznić można zakres prac jaki stoi przed webmasterem. Nie jest to wąski obszar kompetencji. Realizacja projektu wymaga tutaj czasu i cierpliwości właśnie ze względu na całą złożoność procesu.

Żyjemy w czasach , w których zainteresowanie posiadaniem własnej strony jest coraz większe. Trend ten ma tendencję wzrostową a do tego przyśpieszył. Przyczynił się do tego rozwój technologiczny, ale przede wszystkim obecna sytuacja światowa, w której praca on-line staje się bezkonkurencyjna, zmiatając archetypowe formy zatrudnienia z powierzchni ziemi. Ale nawet one przekształcają się stopniowo w hybrydy idąc w kierunku wirtual working. Praca nie jest jedynym powodem skierowania naszej uwagi na świat wirtualny. Okazuje się, że Internet to bardzo skuteczne miejsce, by dzielić się wiedzą, budować przyjaźnie, związki czy dokonywać zakupów. Świat przechodzi rewolucję, której już nie można zatrzymać. By odnaleźć się w tej rzeczywistości, potrzebujemy jeszcze bardziej rozwinąć inteligencję informatyczną. Wówczas ziemia przestanie usuwać się spod nóg, staniesz na niej twardo i stabilnie. Chociaż będzie to wirtualna ziemia Twojej strony www.

 

Zanim to jednak nastanie, na początku tej drogi padnie pytanie “jaka jest cena stworzenia strony internetowej?”. I jest to jak najbardziej zasadne pytanie ale jak to bywa z wieloma rzeczami, odpowiedź nie jest jednoznaczna i tak oczywista jakby się wydawało. Wpływa na nią zbyt wiele zmiennych, by można było odpowiedzieć 300 zł albo 500 zł.

Tanie strony

Tak, tak wiem …. właśnie z tak tanimi ofertami spotkać się można nazbyt często. Zalewają nas potokiem niemalże reklamowym. Tanie czyli po prostu niskiej jakości, często bez certyfikatów bezpieczeństwa, bez liczących się parametrów pod wyszukiwarkę itp. Taka wydmuszka z opóźnionym zapłonem. Nie zmienia to faktu, że jest wiele chętnych na takie strony. Dopóki nie zwiększy się poziom wiedzy jak taka strona powinna wyglądać, jak powinna być zabezpieczona, aktualizowana, optymalizowana, jaka powinna być wydajność strony, będą na rynku takie oferty. Niska świadomość zagrożeń jakie niosą ze sobą tanie strony, przełoży się ujemnie na portfel w dłuższej perspektywie funkcjonowania i nerwy.

Kto i dlaczego każe sobie płacić za niskiej jakości strony?

Zazwyczaj są to osoby, które budują własne portfolio i nie mają za dużego doświadczenia. Budują wizerunek swojej osobistej marki (o ile ją mają) w oparciu o ilość nie jakość. Nie jest to dobra praktyka. Wszelkie nieścisłości, niedociągnięcia skutkują późniejszymi konfliktami z klientami i dodatkową pracą naprawczą. Bardzo źle wpływa to na wizerunek i reputację. Nie jest to jednak reguła.

Decydując się na taką stronę, mimo potencjalnych zagrożeń, warto zwrócić uwagę na formę kontaktu ze zleceniobiorcą i jego zaangażowanie, wiedzę. Nie każdy nowicjusz działa ze złych pobudek. Czasami pierwsze projekty wycenia nisko ale stawki za kolejne podnosi sukcesywnie, odnosząc się do swojego doświadczenia. Niestety nie każdy wyrasta z małych skarpetek. Niektórzy zadomawiają się z taką formą aż do przetarcia palucha. Warto więc być czujnym.

Jak wyglądają faktyczne ceny?

Na podstawie badań przeprowadzonych w drugim kwartale 2021 r. przez  hostingodawcę LH, możemy wyciągnąć nie jeden wniosek. 

Przedziały cenowe różnią się znacząco ale można zamknąć się w większościowym przedziale między 1000 zł a 3000 zł. Stanowi to około 50% badanych.

Różnice cenowe wynikają z różnych aspektów, m.in:

  • kompetencji
  • wiedzy
  • zakresu realizacji
  • czasu realizacji
  • instytucji realizującej (freelancerzy, agencje interaktywne, wirtualne asystentki itp)
  • a także budżetu klienta

Elementy wpływające na cenę strony

Zakres prac

I tutaj od razu natykamy się na potężny obszar, który można zawęzić do podstawowych funkcjonalności, czy mechanizmów działania, albo poszerzyć o złożone rozwiązania technologiczne i analityczne. Zakres jest nieograniczony. Ogranicza go tylko budżet i dobre praktyki UX (user experience). Już sama różnica między stroną wizytówkową a sklepem internetowym jest ogromna. Sklep internetowy wymaga wielu dodatkowych integracji, a przede wszystkim automatyzacji procesu, który jest bardzo czasochłonny. W porównaniu z nim strona one pages to zaledwie przedsmak. Jednak bez względu na to, wszystko wymaga indywidualnego, profesjonalnego podejścia.

Content

Treści na stronę to niezwykle istotny element, wpływający na realizację celu strony ale również na cenę. Dlaczego? Nie każdy kto chce mieć stronę i zdecydował się ją zrobić ma gotowy content. Zdarza się, że klient ma ogólny koncept i chęci ale nic poza tym. W tym przypadku konieczne jest przygotowanie contentu od podstaw z uwzględnieniem celów marketingowych, dobrych praktyk seo czy UX, nie zapominając o bardzo dobrej jakości zdjęciach. Czasem wymaga to zorganizowania, np. sesji fotograficznej a czasami doszlifowania tekstów. Wszystko to generuje konieczność wydłużenia czasu realizacji, a tym samym dodatkowe koszty.

Inna sytuacja, gdy klient dysponuje swoimi materiałami. Wówczas praca nad stroną przyśpiesza a cena spada. Niestety zazwyczaj wymagane są dodatkowe działania ze strony webmastera lub zainicjowania współpracy z firmami współpracującymi.

Motyw

Można powiedzieć, że jest tu szerokie pole do popisu. Są zarówno motywy płatne i bezpłatne. Bezpłatne w większości przypadków w zupełności wystarczą. A jak czegoś zabraknie zawsze są wtyczki z dodatkami (chociaż im mniej wtyczek tym lepiej). Wiadomo, że płatny motyw często rozwiązuje problem wielu wtyczek, bo ma zintegrowane w sobie mnóstwo możliwości, w tym i page pbuilder. To mega odciążenie dla strony ale nie dla budżetu. Płatne rozwiązania potrafią podwyższyć koszt o średnio 500 zł. Warto więc się zastanowić nad zasadnością inwestycji. Wyższy level to strona napisana od podstaw. Mega oszczędność na wydajności ale koszty idą w tysiącach.

Kwestie techniczne

Nie należy zapominać o technicznej stronie projektu, od której tak naprawdę powinno się wyjść. Chodzi dokładnie o kwestię, m.in:

  • domeny
  • hostingu
  • certyfikatu SSL
  • innych płatnych rozwiązań

 

Nie są to zazwyczaj duże koszty jednak warto zwrócić uwagę na to, czy cena za stworzenie strony internetowej, zawiera te elementy, czy stanowi dodatkowy koszt.

Usługi dodatkowe

Pewne usługi powinny być wliczone w cenę strony internetowej, np. poprawki po wykonaniu zlecenia. Jest to naturalne, że w produkcie zakupionym trzeba trochę “pochodzić” i potestować. Niemal zawsze coś będzie do poprawy, choćby podmianka zdjęcia, czy fontu. Należy jednak rozróżnić małe korekty od zmian, które zmieniają funkcjonalność strony, czy sekcji. Te ostatnie są dodatkowo płatne ponieważ nie są uwzględnione w briefie projektowym, czy umowie. Warto więc zawczasu przemyśleć każdy szczegół, by nie generować dodatkowych kosztów. 

Jeżeli nie wiesz jak obsługiwać swoją stronę, warto porozmawiać ze swoim webmasterem o szkoleniach z WordPressa albo zdecydować się na płatną opieką nad stroną. Takie dodatkowe usługi warto wpleść w pierwotną umowę.

Brief projektowy

Zanim określi się ostatecznie cenę za wykonanie strony internetowej istotne jest uzupełnienie, tzw. briefu projektowego, który uwzględni wszelkie powyżej wspomniane elementy i więcej. Pokaże on w prosty sposób zakres faktycznych prac, co umożliwi podjęcie decyzji co do ceny. Ja osobiście traktuję brief jako załącznik do umowy, gdyż dokument ten jest fundamentem późniejszych działań.

 

Ważne jest również zrozumienie przez klienta całego procesu budowy strony. Jest to czasami czasochłonne ale korzyści są obopólne. Przedsmakiem do zaznajomienia się z tym procesem jest właśnie brief. Daje on informację o złożoności, realizacji w czasie i zasadności ceny. Praca z osobami świadomymi kolejnych etapów a wręcz biorącymi czynny udział w kreacji, pozwala zbudować wzajemne zaufanie i działać na poziomie partnerskim. 

Na jakie koszty klienci byli przygotowani na początku

Ostatecznie zaakceptowany koszt realizacji

Na szczęście tylko 7% zlecających myślało o bardzo taniej stronie, a zrealizowało 4,2%. Większość budżetów zamyka się między 1000 zł a 3000 zł, tak jak pisałam na początku.

Co ważne, w większości przypadków, koszt strony jest wyższy niż założony. Dlatego tak ważne jest sporządzenie briefu projektowego, który wyszczególnia wszystkie elementy do realizacji i określa tym samym czas wykonania i końcowy koszt prac.

Wycena

Bardzo częstą metodą wyceny jest zwykła rozmowa telefoniczna, czy korespondencja e-mail. O ile wiadomość pisana jest utrwalona i udokumentowana to ustalenia słowne mają płynną granicę interpretacji. Nie polecam takiej formy, chyba, że są to małe poprawki na stronie nie wymagające podpisywania umowy. Prym wiedzie wycena na podstawie briefu ale często stosuje się również rozliczenie godzinowe. Sposób jaki zostanie wybrany zależy od zakresu prac i złożoności. Duże projekty rozliczane na godziny mogą generować większy koszt. Rozliczenie godzinowe nie doprecyzowuje ceny za efekt końcowy. Określa się ją orientacyjnie wyznaczając, np. górny pułap ale mimo to nie daje gwarancji realizacji w tej wysokości.

 

Jak widać określenie ceny za wykonanie strony internetowej jest bardzo złożonym procesem, który może ewoluować w trakcie tworzenia. Każdą cenę można negocjować a przynajmniej próbować. Jeżeli się nie wynegocjuje obniżki ceny, to może chociaż dodatkową usługę. Warto rozmawiać, szczególnie w kwestii pieniędzy i współpracy.