Webska Kaśka

Jak znaleźć właściwe słowa kluczowe

Badać trzeba zarówno słowa kluczowe, frazy kluczowe, jak i oczekiwania, czy potrzeby Klientów

Szukanie odpowiednich słów kluczowych wymaga nieco żyłki badacza i umysłu analitycznego. Nie musi być to jednak męczące. Można zmienić nastawienie i bez napięcia, że musi się udać, bawić się formą i treścią. Na efekty i tak trzeba poczekać ale mogą być znacznie lepsze, gdy zaufamy intuicji. Oczywiście po wcześniejszym przyjrzeniu się Klientowi i statystykom. 🙂 Bo czymże jest intuicja? Intuicji możesz zaufać jak już masz pewną wiedzę na dany temat. Jeśli jej nie masz to tylko błądzisz po omacku.

co zawiera seo

SŁOWO CZY FRAZA KLUCZOWA

Jest kilka narzędzi, które pozwalają zbliżyć się nieco do interesujących nas słów kluczowych. Oczywiście każdy z Was musi znaleźć swoje własne słowa kluczowe, które będą realizowały konkretną intencję, dlatego ja nakreślę tylko mechanikę jaką trzeba się posłużyć, by znaleźć to właściwe. Nie ukrywam, że jest to czasem droga intuicyjna, szczególnie na początku, ale owoce tego mogą być zadziwiające.

 

No więc poszukiwać słowa kluczowego czy frazy? Czym jest fraza?

 

W dzisiejszych czasach pojedyncze słowa są już niewystarczające, by znaleźć się na najwyższych pozycjach, tuż pod reklamami, a do tego bardzo konkurencyjne. Powód jest prosty, rynek internetowy rozrósł się tak bardzo, że wymagania dotyczące słów kluczowych ewoluowały we frazy kluczowe. Wynika to również ze sposobu w jaki ludzie wprowadzają zapytania. Bardzo często są to całe zdania, zapytania, jakby pytali drugą osobę o coś czego potrzebują w danym momencie.

Nie ulega wątpliwości, że idziemy szybkim krokiem w kierunku sztucznej inteligencji i być może do takiej formy zapytań zdążył przyzwyczaić nas, np. Asystent w smartfonie, czy świadomość, że Google wie o nas prawie wszystko. Wystarczy wpisać zapytanie “gdzie jestem?” i odpowie 🙂 Jeśli odpowie to i odpowie na pytanie “gdzie jest najbliższa pizza?” 

 

Należałoby więc słowa kluczowe rozpatrywać w kategorii interakcji z drugim człowiekiem. Niekoniecznie w formie pytania, ale skonstruować taki zestaw słów, by nie było wątpliwości o co dokładnie chodzi, np: gdy wpiszemy w wyszukiwarkę po prostu  “RWD” dostaniemy różne informacje zwrotne, nierzadko w ogóle nie związane z tym czego faktycznie szukaliśmy. W tym przypadku wyskoczy informacja o RWD (ang. Rear Wheel Drive) – napęd na tylną oś samochodu, ale również RWD jako zespół konstruktorów lotniczych. Trzeci wariant, który wyskoczył w wynikach wyszukiwania to RWD (Responsive web design), czyli responsywne projektowanie strony www. Do wyboru do koloru. Widzicie sami, że pozycjonowanie strony za pomocą tylko jednego słowa nie ma już za dużego sensu. Chyba, że jest to słowo zupełnie niszowe, np. jakiegoś wynalazku, który dopiero wbija się na arenę sprzedażową. Ale w tym przypadku reklama i tak jest koniecznością, a z nią budżet.

Ciekawostka

Wyszukujący nadal korzystają z podstawowej struktury słownej żeby zdobyć wiedzę na jakiś konkretny temat. Przykładem może być “słowo kluczowe”, które generuje większy ruch niż ”fraza kluczowa” mimo, że zapytania wyewoluowały znacznie dalej. To bardzo konkurencyjne słowo, na które ciężko się wypozycjonować. Kwintesencja sensu badania klientów i ich zachowań.

Warto zwrócić uwagę również na liczbę pojedynczą, czy mnogą. Czasami wyniki różnią się zasadniczo, w innych przypadkach nie. Więc … należy badać, badać, badać.

 

słowa kluczowe i frazy

Zanim przejdziemy do konkretnych narzędzi chciałam jeszcze wspomnieć o jednej ważnej rzeczy – intencji z jaką wpisywane jest zapytanie do wyszukiwarki. Słowa / frazy kluczowe są ściśle skorelowane z wprowadzanymi zapytaniami do wyszukiwarki. Wyszukujący wprowadza je z konkretną intencją, za którą idzie konkretne działanie (jeśli to nie zwykłe scrollowanie). 

Intencje podstawowe, którymi kieruje się wyszukujący to:

 • intencja informacyjna (szukając informacji na dany temat)
 • intencja zakupowa (chcąc kupić konkretny produkt / usługę)
 • intencja nawigacyjna (szukając konkretnego miejsca)

Zanim określisz swoją frazę kluczową, zastanów się z jaką intencją będzie wprowadzone potencjalne zapytanie, czego pragnie, czego oczekuje wyszukujący. Ta wiedza jest bardzo przydatna, także przy konstruowaniu tekstów na stronę www, gdzie również frazy kluczowe muszą mieć swoją gęstość. Pamiętamy, że Google przez liczne aktualizacje bardzo się zmieniło. Dziś zwraca nam bardziej wyszukane wyniki bazując właśnie na intencji pytającego. Tak więc, jest w stanie rozpoznać intencje wyszukującego. To niesamowita ale i oczekiwana zmiana.

 

Przykłady treści intencyjnych:

Intencja wskazuje jakie treści powinny być zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych.

Dla intencji informacyjnej będą to poradniki, czy blogi a dla intencji zakupowej mogą to być karty produktu, czy sama kategoria produktu.

JAKIE WYRÓŻNIAMY SŁOWA / FRAZY KLUCZOWE

Ogólny podział słów kluczowych jest dość znany i bardzo często obrazowany na przykładzie zwierzyny z długim ogonem, np. dinozaura.

long tail keywords

Jak można można się domyśleć z powyższego wykresu, ogólne słowa takie jak “meble”, “ogród”, “nadmorska plaża”, są bardzo konkurencyjne a więc mają bardzo dużą liczbę wyszukań. Znaczy to ni mniej ni więcej, że bardzo trudno przebić się na wyższe pozycje bez budżetu na reklamy z takimi słowami kluczowymi. Natomiast używając bardziej specyficznych zapytań, tzw. long tail keywords, konkurencyjność jest znacznie niższa niż head keywords. Nie oznacza to nic złego a jedynie to, że jeśli trafisz ze swoją frazą, będzie ci znacznie łatwiej zdobyć pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania. Najoptymalniej jak zwykle pośrodku ale warto eksperymentować, badać.

 

Ciekawostka

Tylko około 20% wyszukań to popularne słowa kluczowe (head), 80% wyszukań to mniej znane frazy a wręcz długie ogony. 

FRAZA KLUCZOWA A SEO

Warto wspomnieć, że fraza kluczowa to jeden z czynników wpływających na SEO. Można by o tym napisać elaborat ale głównym powodem jest jak zwykle Google i jego wytyczne.

Słowa kluczowe pozwalają mu na szybką weryfikację o czym jest dany tekst i czy odpowiada na zapytanie, w jakim stopniu spełnia intencje wyszukującego i czy w ogóle.

 

Jest kilka miejsc, gdzie należy zastosować słowa kluczowe na stronie internetowej, aby wykorzystać maksymalnie ich potencjał. Warto umieścić je w:

 • tytule artykułu
 • nagłówku
 • pierwszym akapicie artykułu
 • meta description, czyli w tekście, który pojawia się w od razu w wynikach wyszukiwania
 • tekście pojawiającym się w momencie problemów z wyświetleniem zdjęcia na stronie, tzw. atrybut alt
 • podpisie pod grafiką, jeśli jest

Im dłuższy tekst tym więcej słów kluczowych należy użyć. 

Dla krótkich tekstów do 10 tys znaków wystarczy jedno słowo kluczowe. Dla dłuższych 2-3 słów, nie zapominając o synonimach.

Teksty poradnikowe to około 30 000 znaków, a więc możemy tu zastosować mniej więcej 4-5 sk. Najlepiej jednak zbadać pod tym kątem konkurencję. Jak oni wykorzystują swoje słowa. Przyjrzyj się ich stronom. Warto wiedzieć, kto jest twoim konkurentem i co robi.

 

Cennym narzędziem do właściwego umiejscowienia słów kluczowych jest oczywiście Yoast SEO. W wersji free doskonale dasz sobie radę z tym wyzwaniem. To duże ułatwienie.

NARZĘDZIA DO BADANIA SŁÓW / FRAZ KLUCZOWYCH

Przetestowałam różne narzędzia i nie każde są tak olśniewająco użyteczne jak to się przedstawia. Poniżej przedstawię kilka, na które trzeba zwrócić uwagę, ponieważ niemal od razu dostajesz informację zwrotną jaki jest popyt w wyszukiwarkach.

1. KEYWORD DENSITY CHECKER

Jednym ze sposobów badania słów/fraz kluczowych jest weryfikacja ich gęstości na stronach konkurencji. Tutaj po wprowadzeniu adresu URL konkurencyjnej firmy strona zwraca nam zarówno pojedyncze słowa jak i frazy, które stoją za pozycją w wynikach wyszukiwania. Bardzo przydatne.

2. KEYWORD TOOL

Narzędzie zwraca przykładowe frazy kluczowe. Co ciekawe, można wygenerować również frazy w formie zapytań z uwzględnieniem przyimków! Wyszukiwarka wyszukuje również hasztagi do Instagrama i Twittera. Można zastosować filtry uwzględniające lub wykluczające konkretne słownictwo.

3. UBERSUGGEST

Jedno z najbardziej znanych narzędzi, które może funkcjonować samodzielnie lub jako dodatek do przeglądarki Chrom. Po jego dodaniu wyniki widoczne są w prawej części panelu wyszukiwarki. Jedno z niewielu bezpłatnych narzędzi, które pokazuje jawnie rankingi.

4. WYSZUKIWARKA GOOGLE

No cóż, nie odkryłam Ameryki tą informacją 🙂 Jest to najprostszy sposób sprawdzenia czego szukają Internauci. Wystarczy zacząć wprowadzać w pole wyszukiwarki interesującą nas frazę a pokażą się podpowiedzi, czyli frazy wcześniej wyszukiwane przez innych. Przed skorzystaniem z tego narzędzia najlepiej wylogować się ze swojego konta w Google i przejść na profil incognito. Dla jeszcze lepszej efektywności można wyczyścić pliki cookies i historię wyszukiwania.

5. GOOGLE ANALYTICS UA

To już bardziej rozbudowane narzędzie ale moim zdaniem każdy kto ma stronę internetowa powinien mieć ją zintegrowaną z GA. Jest tu możliwość wygenerowania m.in. raportu z wszystkimi słowami, na które wyświetlała się Twoja strona. Z takimi informacjami można już pracować z przyszłym contentem. Raport dostępny jest po ścieżce: Pozyskiwanie-Google Search Console-Zapytanie. Ze względu na pobierane dane z GSC konieczne jest połączenie GA z GSC.

6. GOOGLE SEARCH CONSOLE
[mailerlite_form form_id=2]
7. ANSWER THE PUBLIC

Ten kaliber ma ograniczenie do dwóch wyszukań w ciągu dnia ale daje konkretne wyniki. Mimo to spróbuj! Wyniki są przedstawione w formie koła lub tabeli, z różnymi wariantami. Jedyna wada to tylko dwa wyszukania free w ciągu dnia.

słowa kluczowe do wirtualnej asystentki
8. GOOGLE TRENDS

To narzędzie może rozkręcić całą zabawę ze słowami kluczowymi. Łatwe w użyciu i interpretacji. Pokazuje jakie są trendy wyszukiwania w danym przedziale czasowym i regionie, podpowiada podobne zapytania ale też pozwala porównać kilka słów między sobą, tak jak to przedstawiłam poniżej.

wykres choinek

Jak widać choinki są ważniejsze niż ozdoby świąteczne 🙂

9. ALSOASKED

Narzędzie, które pozwala dokładniej przyjrzeć się intencji wyszukującego. Zwraca wartości w formie pytań, co pomaga w przygotowaniu long tail keywords.

WERYFIKACJA I WYBÓR WŁAŚCIWEJ FRAZY

Mamy narzędzia i całe miliony słów, które mogą być tymi właściwymi. Ale jak sprawdzić, które są tymi właściwymi? Jak je wybrać? Wiadomo, im większy wybór tym trudniej wybrać.

 

Właściwa fraza kluczowa powinna:

 • nie być za bardzo konkurencyjna, bo nie dopchasz się na szczyt
 • być adekwatna do Twojego biznesu, czy konkretnej treści
 • mieć odpowiednią liczbę wyszukań

 

I tu wracamy do narzędzia, które w ograniczonym stopniu pozwala nam sprawdzić te wartości. W ograniczonym, ponieważ jest dostępne również w wersji płatnej z wiele szerszymi możliwościami. Mowa o Ubersuggest, który zwraca nam powyższe dane: informację ile razy dane słowo kluczowe zostało wyszukane w ciągu miesiąca(VOL), a także jak bardzo słowo/fraza jest konkurencyjne (SD). Im wyższa liczba, tym bardziej konkurencyjna a tego nie chcemy. Poniżej podgląd z Ubersuggest – SEO and Keyword Discovery działającego jako dodatek do przeglądarki Chrom.

statystyki słów kluczowych

Proponuje zainstalować i wypróbować. 

Warto zrobić sobie taką oto tabelkę, która ułatwi podjęcie decyzji jakie słowa wybrać i kiedy je zastosować.

Ubersuggest pozwala wygenerować podobną tabelkę w formacie CSV, co ułatwia pracę na podanych wartościach.

Tak jak wspomniałam na początku, słowa kluczowe to jeden z wielu elementów wpływających na pozycję strony. Jeden z wielu ale istotnych. Cała magia dzieje się pod podszewką holistycznego podejścia, które wymaga czasu a więc i cierpliwości. Efekty nie pojawiają się od razu. Co więcej, to ciągła praca, ciągłe badanie efektywności tego co zrobiliście na swojej stronie. Jeśli ktoś spodziewa się natychmiastowych efektów, sromotnie się rozczaruje. Jednak nie da się być na szczycie nie dając uwagi swojej pracy, nie poprawiając, nie doskonaląc wciąż i wciąż. Kluczem jest badanie konkurencji, klientów, wyciąganie wniosków i cierpliwość.

Wierzę, że są w Was aktywne pokłady cierpliwości, które zaprowadzą Wasze projekty dokładnie tam gdzie tego chcecie.